Suntem bucuroși să anunțăm implementarea unui nou proiect în cadrul Școlii Gimnaziale Bucovăț, care ne va permite să amenajăm o sală de clasă, astfel încât în acest spațiu să se poată desfășura activități școlare și extrașcolare. „Clasa inteligentă” este un proiect finanțat prin Start ONG, lansat de Kaufland România și implementat de asociația Act for Tomorrow.

Astfel, prin crearea unor condiții optime de desfășurare a unor activități școlare și extrașcolare, în cadrul unui club de lectură cu activități derulate săptămânal, cel puțin 21 de elevi se vor putea bucura, atât în perioada vacanței de vară, cât și pe parcursul anului școlar următor, de aceste dotări. Mai mult, fiecare atelier va avea o temă stabilită în prealabil, astfel încât copiii să își pregătească materialele de lucru/dezbatere.

Primele ateliere sunt dedicate lui Ion Creangă, iar elevii vor petrece timp lecturând fragmente din „Amintiri din copilărie”, și urmărind prezentări multimedia și secvențe din ecranizări cinematografice pe această temă, dar și înregistrări ale unor piese de teatru interpretate de trupa de actori ai școlii – „Micii actori”.

În cadrul clubului de lectură, va exista și un colț de relaxare cu o minibibliotecă, pentru a crea un mediu cât mai încurajator pentru lectură în rândul elevilor.

Principalul scop al atelierelor este încurajarea literației în rândul elevilor de ciclu primar, și nu numai, iar atelierele vor fi promovate la nivelul întregii școlii, cu scopul de a crește interesul pentru lectură.

Start ONG este un program lansat de Kaufland România şi implementat de Asociaţia Act for Tomorrow. Domeniile vizate sunt: educaţie, sănătate, mediu, social şi cultură. Valoarea totală a programului este de 500.000 euro. Programul Start ONG este cel mai simplificat instrument de finanţare comunitară destinat ONG-urilor tinere, instituţiilor non-administrative şi grupurilor informale/ de iniţiativă.

 

 

Calendarul următoarelor activități poate fi consultat mai jos.

 

Data

Activitatea

Scurtă descriere

19 iulie 2023

Atelier 1

·                    organizarea primului atelier de lectură;

·                    tema atelierului a fost anunțată anterior pe grupul clasei;

·                    copiii citesc fragmente de lectură, urmăresc pe table interactivă o secvență ecranizată din „Amintiri din copilărie – La cireșe”;

·                    au loc discuții pe marginea lecturii;

·                    se anunță tema următorului atelier;

28 iulie 2023

Atelier 2

·                    organizarea celui de-al doilea atelier de lectură;

·                    copiii citesc fragmente de lectură;

·                    urmăresc pe tabla interactivă o secvență ecranizată din „Amintiri din copilărie – La scăldat”;

·                    au loc discuții pe marginea lecturii;

·                    se anunță tema următorului atelier;

4 august 2023

Atelier 3

·                    organizarea celui de-al treilea atelier de lectură;

·                    copiii citesc fragmente de lectură;

·                    urmăresc pe tabla interactivă o secvență ecranizată din „Bubico”;

·                    au loc discuții pe marginea lecturii;

·                    se anunță tema următorului atelier;

11 august 2023

Atelier 4

·                    organizarea celui de-al patrulea atelier de lectură

·                    copiii citesc fragmente de lectură;

·                    urmăresc pe tabla interactivă un material video înregistrat al trupei de teatru a școlii, „Micii actori”, trupă ce interpretează piesa „Domnul Goe”;

·                    au loc discuții pe marginea lecturii;

·                    se anunță tema următorului atelier;

1 septembrie 2023

Atelier 5

·                    organizarea celui de-al cincelea atelier de lectură;

·                    copiii citesc fragmente de lectură;

·                    urmăresc pe tabla interactivă o prezentrare multimedia realizată de un elev pe tema „Clasici ai literaturii române”;

·                    au loc discuții pe marginea lecturii;

·                    se anunță tema următorului atelier;

Obs. Atelierele se vor desfășura cu o frecvență săptămânală pe parcursul anului școlar

15 septembrie

Lectorat cu părinții – activitate de încheiere a proiectului

·                    organizarea unei întâlniri cu părinții pe tema impactului pe care proiectul îl are asupra elevilor. Vor fi prezentate etape ale evoluției proiectului, modul în care elevii au recepționat mesajul proiectului și gradul de implicare al acestora în activitățile extrașcolare din cadrul clubului de lectură.

 

Stați aproape pentru mai multe informații!