24 ianuarie este ziua în care sărbătorim an de an, din 1859 până în prezent, un mare eveniment al istoriei poporului român – Unirea Principatelor. În 1859 s-a realizat ,,Unirea cea Mică”, adică unirea Moldovei cu Țara Românească. Ea a deschis epoca marilor reforme înfăptuite în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza. Unirea s-a înfăptuit prin alegerea lui A. I. Cuza ca domn, atât în Moldova cât și în Țara Românească. Europa a fost pusă în fața faptului împlinit. Marele om politic, Mihail Kogălniceanu, a afirmat cu acest prilej că ,,Unirea, națiunea a făcut-o!”, referindu-se la faptul că românii reușiseră să realizeze unirea adevărată, în ciuda tuturor obstacolelor.
Școala Gimnazială Bucovăț pune accent pe păstrarea vie a istoriei neamului nostru, plămădit prin voință, determinare, iubire de patrie și de semeni, valori morale ce trebuie să primeze în educația greu încercată a elevilor noștri.